Hokejová výstroj

Pořízení výstroje na lední hokej není tak drahá záležitost

Máte doma malého hokejistu? Potřebujete pomoc? Tady nabízíme několik rad.

Pořízení výstroje na lední hokej není tak drahá záležitost, jak by se na první pohled zdálo. Hokejovou výstroj je možno zakoupit novou nebo použitou, protože děti tyto věci nestihnou „onosit“ nebo nějak poničit. Doporučujeme najít způsob komunikace rodičů mezi sebou ohledně nákupu a prodeje starší výstroje (zeptejte se trenérů asistentů).

Jestliže vaše dítě začíná v nejmenší kategorii, pro začátek plně postačí, když přijdete s helmou (pokud nemáte hokejovou, stačí lyžařská) a rukavicemi (stačí obyčejné zimní) a chrániči loktů a kolen (stačí chrániče na in-line). Po pár trénincích, když zjistíte, že hokej je tím pravým sportem, se můžete ohlížet po hokejové výzbroji a pak Vám možná přijdou vhod následující rady.

Hned na začátek bych chtěl varovat před nákupem hokejové výzbroje v různých supermarketech zejména věci typu - plastové stavitelné brusle apod. (právě plastové brusle nejsou vhodné)!!!!!

Nekupujte chrániče na dva roky dopředu!

Čím méně na sobě děti nosí, tím jsou lehčí a obratnější a tím lépe zvládají základy bruslení. I když pak začnou hrát zápasy, i tady přemýšlejte a ušetřete je především ohromných chráničů ramen či holení.

Helma – tu není potřeba vybírat z nejdražších modelů, důležité je, aby byla určena pro lední hokej, pevně seděla na hlavě a měla ochranu obličeje. Nedoporučuji používat chránič zubů, který plně nahrazuje mřížka a ten sám ztěžuje dýchání.

Nákrčník – ze standardní nabídky, aby velikostně zakrýval krk.

Chránič ramen – u menších dětí jsou vyráběny vesty bez těžkých plastových chráničů, u starších potom má vesta obepínat hruď, ale nesmí bránit v pohybu rukou (upažení, vzpažení, předpažení).

Chránič loktů – jestliže ruka přesně zapadne do chrániče, je vyhráno.

Rukavice – výběr se řídí cenou a velikostí stejně jako u výběru normálních zimních rukavic.

Kalhoty – důležitá je délka. Nohavice mají překrývat polovinu kolene ve vzpřímeném postoji. Delší kalhoty znemožňují pohyb a u krátkých je nebezpečí zranění pukem.

Suspenzor – při výběru nejsou nároky na nějaká pravidla, velikost odhadne každý bez problému.

Chránič holení – opět je důležitá délka, horní díl má chránit koleno a délka by měla dosahovat kousek nad brusle. (při oblékání doporučuji nejprve obout a zavázat brusle a teprve potom chrániče holenní kvůli lepší pohyblivosti, ale je to věcí názoru).

Brusle – nejdůležitější je nekupovat brusle tak, aby vydržely co nejdéle, protože návyky ze špatně koupených bruslí se vaše dítě již nikdy neodnaučí. Dejte na rady odborných prodejců nebo trenéra.

Hokejka  - jestliže je rozdíl ve velikosti ruky dospělého a dítěte, musí být zákonitě i rozdíl ve velikosti hokejky (dětská ruka neobejme hokejku pro dospělého). Pro malé děti jsou nejvhodnější dřevěné hokejky a to z důvodu malé tvrdosti. Jestliže koupíte hůl kompozitovou, pak rozhodně co nejměkčí. Ochráníte tím klouby při dlouhodobém používání tvrdé hokejky, která přenáší veškeré vibrace.Délka je v pozdějším věku individuální, rozhodně se však pohybuje s bruslemi od špičky nosu až pod spodní ret. Páska na čepeli hole nechrání hokejku před zničením, ale zabraňuje klouzání puku. Proto stačí jedna vrstva. Gumový špunt na konci hole rozhodně ne! Pro dětskou ruku je moc velký a díky němu se s hokejkou špatně manipuluje.

9. HC Tachov 19 69:145 15

HC Meteor Třemošná

Pavel Hlavatý

David Troška